Dni płodne - jak je wyliczać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dni płodne - jak je wyliczać?

Dni płodne - jak je wyliczać?

Autor zdjęcia/źródło: Freepik

Informacja jak obliczyć dni płodne jest szczególnie istotna dla kobiet planujących zajście w ciążę. Wyliczenia opiera się na podstawie długości cyklu miesiączkowego. Cykl ten regulowany jest działaniem hormonów oraz zależnościami hormonalnymi podwzgórze-przysadka-jajnik. Jak stworzyć swój kalendarz dni płodnych?

Cykl miesiączkowy

Cykl menstruacyjny polega na cyklicznych zmianach w obrębie błony śluzowej macicy oraz jajników. Jego wynikiem jest comiesięczne krwawienie. Średnia długość cyklu wynosi 28 dni. Jest liczony od pierwszego dnia miesiączki do 1 dnia następnej miesiączki. Wyróżnia się następujące fazy cyklu: folikularna, owulacyjna i lutealna. Zachodzą one pod wpływem działania hormonów i zależności hormonalnych pomiędzy podwzgórzem, przysadką a jajnikiem. Dopuszczalne są niewielkie odstępstwa w długości trwania cyklu, jeśli jednak miesiączka pojawia się częściej niż co 3 tygodnie lub rzadziej niż co 32 dni, należy to skonsultować z ginekologiem.

Wyliczanie dni płodnych

Należy przez okres 6 miesięcy zapisywać długość poszczególnych cykli miesiączkowych, a następnie zanotować długość trwania najkrótszego oraz najdłuższego. Początek okresu płodnego określany jest jako czas trwania najkrótszego cyklu (dni) z odjęciem 18 dni, natomiast koniec okresu płodnego: czas trwania najdłuższego cyklu minus 11 dni. Przykładowo, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy najkrótszy cykl kobiety wynosił 27 dni, a najdłuższy 31 dni to wyliczenia będą wyglądały następująco:

•             Początek okresu płodnego: 27 dni – 18 dni= 9 dzień

•             Koniec okresu płodnego: 31 dni – 11 dni = 20 dzień

U kobiet mogą występować niewielkie różnice w zakresie dni płodnych, jednak przy regularnych cyklach o prawidłowej długości, okres płodny będzie zaczynał się w okolicach 8-9 dnia cyklu i kończył w 19-21 dniu cyklu.

Kalendarz dni płodnych można podzielić na 3 okresy:

•             Dni 1-7 – dni niepłodne z towarzyszącą menstruacją

•             Dni 8-19 – dni płodne, w tym owulacja zazwyczaj około 14 dnia

•             Dni 20-26/32 – dni niepłodne

Przy planowaniu ciąży należy pamiętać, że komórka jajowa żyje 24 godziny, natomiast plemniki około 72 godziny, dlatego starania o dziecko najlepiej zacząć na 2-3 dni przed owulacją. W internecie dostępne są również kalkulatory dni płodnych.

Jakie są objawy owulacji?

Owulacja występuje zazwyczaj w 11-16 dniu cyklu.  Podstawowym objawem jest wzrost temperatury ciała o 0,5 stopnia Celcjusza. Objawy dodatkowe, jakie mogą być obserwowane to wzrost libido, wzrost wrażliwości piersi, zwiększone libido. Podczas owulacji, w przedsionku pochwy pojawia się przezroczysty śluz szyjkowy. W aptekach dostępne są testy owulacyjne "LH test". Jest to prosty do przeprowadzenia test, który wykrywa nagły skok stężenia hormonu luteinizującego w moczu – zjawisko bezpośrednio poprzedzające owulację.

Kalendarz dni płodnych - czy to dobra metoda anktykoncepcji?

Kalendarz dni płodnych nie jest dobrą metodą antykoncepcji. Zmienność czasu owulacji nie pozwala na pewne ustalenia zakresu dni płodnych i szanse na zajście w ciążę są wysokie. Wskaźnik Pearla przy stosowaniu tej metody wynosi 20. Oznacza to, że na 100 kobiet stosujących metodę kalendarzyka aż 20% zaszło w ciążę.  W porównaniu, liczba nieplanowanych zapłodnień na 100 kobiet w przypadku stosowania prezerwatywy wynosi od 3 do 5%, a przy zażywaniu antykoncepcji hormonalnej od 0,2 do 0,6%, w zależności od rodzaju preparatu.



Przypisy:

1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2. Red. Bręborowicz, Grzegorz H. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2015